Menu

Førsteholdsspillere fra 2009-2024

image Emil Andersen har kamprekorden hos Køge Boldklub. Her ses han i aktion i en hjemmekamp mod Raklev GI.

Listen over de registrerede førsteholdsspillere Køge Boldklubs førstehold har benyttet siden sæsonen 2009/2010 hvor holdet startede i Sjællands Boldspil-Unions Serie 3.

Statistikken kan datere sig tilbage til den 13. april 2014 i en udekamp mod TFC Odsherred (0-0) i Serie 1, Pulje 2. Resten af forårssæsonen talte 12 kampe – hvor spillertrupperne er hentet med følgende antal kampe til hver af de enkelte benyttede spillere den forårssæson der talte 13 kampe.

Pr. 15. juni 2024.

Med rød skrift – aktuelle spillere i førsteholdstruppen.

Navn

Kampe

Mål

 

Debut

Emil Andersen

130

21

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Rasmus Heileskov Nielsen

110

84

 

8/4 2017 mod DMI (U)

Jesper Krogh

107

2

 

2/5 2014 mod RB 1906 (H)

Christian Kjelstrup Larsen

103

18

 

4/11 2017 mod Nykøbing FC (H)

Malte Gleerup

98

5

 

13/4 2014 TFC Odsherred (U)

Rasmus Bådum Hansen

84

1

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Kasper Kling

83

5

 

14/10 2017 mod Haslev FC (H)

Ogul Pinar

80

 

 

3-10-2015 mod DMI (H)

Simon Eide Hansen

75

8

 

16/8 2014 mod Hvalsø IF (H)

Søren Seier

72

21

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Tobias Ljungstrøm

66

8

 

28/5 2021 mod Haslev FC (H)

Jakob Thomsen

64

 

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Philip Döpping

62

1

 

22/10 2016 mod TFC Odsherred (U)

Oskar Brøndumbo

61

8

 

19/8 2017 mod Systofte BK (H)

Patrick Andersen

59

3

 

17/4 2014 mod Holmegaard GB (U)

Rasmus Greiersen

59

5

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Roland Nemes

56

3

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Bertil Storskov

54

15

 

12/6 2021 mod FC Nakskov (H)

Casper Lendal Frederiksen

52

3

 

16/8 2014 mod Hvalsø IF (H)

Anders Holst Pedersen

48

1

 

20/08 2016 mod RB 1906 (U)

Anders Jansen

47

2

 

15-8-2015 mod RB 1906 (H)

Kenny Hansen

45

3

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Magnus Rasmussen

46

5

 

27/10 2018 mod Nykøbing FC (H)

Oliver Sønderbæk Andersen

45

3

 

11/8 2022 mod Vallensbæk IF (U)

Nick Nygaard Pedersen

40

2

 

10/5 2014 mod Karlslunde IF (U)

Mike Frost

39

 

 

9/5 2015 mod Vallensbæk IF (H)

Joakim Holm

39

15

 

20/8 2021 Karlslunde IF (H)

Thomas Thorsted

39

5

 

30/4 2021 mod Herlufsholm GF (H)

Nicolai Riise Madsen

38

2

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Asger Lauridsen

37

2

 

23/9 2017 mod Ishøj IF (U)

Valdemar Brøndumbo

37

2

 

3/9 2021 mod B.73 Slagelse (H)

Marc Lind

35

7

 

31/3 2018 mod Systofte BK (U)

Victor Rasmussen

34

4

 

30/4 2021 mod Herlufsholm GF (H)

Nicolai Ulrik

33

 

 

1/6 2021 mod NFB (U)

Rasmus Pedersen

32

1

 

25/8 2018 mod Tuse IF (H)

Zia Wahidi

32

4

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Emil Friis

30

10

 

14-10-2017 mod Haslev FC (H)

Mathias Johnsen

30

1

 

23/10 2021 mod Herlufsholm GF (H)

August Christiansen

28

12

 

23/9 2022 mod Herlufsholm GF (H)

Jacob Bendtsen

28

5

 

8/4 2017 mod DMI (U)

Mert Karatas

28

2

 

28/5 2016 mod Herlufsholm GF (H)

Emil Martinsen

28

 

 

6/4 2003 mod Høng GF (U)

Thomas Lima Kling

27

12

 

17/9 2021 mod Frem Bjæverskov (H)

Victor Rybak Frandsen

26

6

 

20/10 2018 mod FC Nakskov (U)

Ronnie Bendtsen

25

 

 

8/4 2017 mod DMI (U)

Mustafa Derin

23

1

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Jesper Jakobsen

22

1

 

17/4 2014 mod Holmegaard GB (U)

Magnus Farver Sørensen

22

15

 

19/8 2023 B.73 Slagelse (U)

Jens Harrekilde

21

5

 

1/9 2018 mod RB 1906 (U)

Mathias Revsbech Nielsen

21

2

 

30/4 2021 mod Herlufsholm GF (U)

Andreas Haugaard

19

1

 

25/5 2014 mod Fårevejle BK (U)

Simon Heinz Mortensen

19

6

 

11/8 2022 mod Vallensbæk IF (U)

Jakob Steen Johansen

17

 

 

20/8 2016 mod RB 1906 (U)

Jakob Kloppenborg

17

5

 

19/8 2017 mod Systofte BK (H)

Mark D. Sørensen

17

 

 

2/9 2022 mod Høng GF (H)

Jesper Bo Nielsen

16

1

 

9/4 2016 mod RB 1906 (U)

Asger Iversen

14

 

 

25/8 2023 mod Benløse IF (H)

Cihat Bardak

14

 

 

2/5 2014 mod RB 1906 (H)

Victor Larsen

13

3

 

30/4 2021 mod Herlufsholm GF (H)

Andreas N. Frederiksen

11

 

 

20/9 2014 mod Vallensbæk IF (U)

Frederik Riise Madsen

11

 

 

29/3 2019 mod Køge Nord FC (H)

Jacob de Fries

11

 

 

26/4 2019 mod DMI (H)

Mahmoud El-Khaled

11

 

 

9/4 2016 mod R 1906 (U)

Nicklas Bertz

11

1

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Thomas Kulager

11

1

 

30/4 2021 mod Herlufsholm GF (H)

August Andersen

10

 

 

23/8 2019 mod NFB (U)

Emil Håkansson

10

3

 

17/8 2019 mod Gørslev IF (H)

Jonas Risborg

10

2

 

16/8 2014 mod Hvalsø IF (H)

Mathias Thanner

10

 

 

17/04 2017 mod Slagelse B&I (U)

Peder Toft Kristensen

10

 

 

19/8 2023 mod B.73 Slagelse (U)

Søren Falden

10

1

 

25/8 2018 mod Tuse IF (H)

Ishak Berk

9

2

 

18/08 2018 mod Køge Nord FC (U)

Jacob Hansen

9

 

 

20/10 2018 mod FC Nakskov (U)

Nikolaj Pedersen

8

1

 

16/8 2014 mod Hvalsø IF (H)

Nikolaj Skovly Hansen

8

 

 

6/9 2018 mod Greve Fodbold (H)

Rene Elkjær Christensen

8

 

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Mathias Larsen

7

 

 

14/05 2016 mod Slagelse B&I (H)

Nikolaj Holmstrøm

7

 

 

1/9 2018 mod RB 1906 (U)

Tobias Brandt Jørgensen

7

 

 

17/8 2019 mod Gørslev IF (H)

Andreas Harsanyi

6

 

 

31/3 2018 mod Systofte BK (U)

Frederik Skou Rasmussen

6

 

 

30/4 2021 mod Herlufsholm GF (H)

Jonas Hansen

6

 

 

15-8-2015 mod RB 1906 (H)

Mads Lindgren

6

 

 

25/3 2022 mod Karlslunde IF (U)

Magnus Tange Bødker

6

1

 

15/3 2024 mod B.73 Slagelse (H)

Jeppe Haugaard

6

 

 

15/3 2024 mod B.73 Slagelse (H)

Lasse Lindbjerg

5

 

 

16/9 2013 mod Jyllinge FC (U)

Sammy Slot

5

 

 

13-8-2016 mod DMI (H)

Ömer Ünver

5

 

 

15-8-2015 mod RB 1906 (H)

Altay Berk

4

 

 

9/4 2022 mod B.73 Slagelse (U)

Carsten Jensen

4

 

 

31/5 2014 mod Brøndby IF

Christian Ishøj

4

2

 

16/4 2022 mod BK Avarta (H)

Mikail Pinar

4

 

 

6/4 2019 mod Tuse IF (U)

Rafael Mortensen

4

 

 

21/4 2018 mod Ringsted IF (H)

Appurrahman Al

3

 

 

18/8 2018 mod Køge Nord FC (U)

Benjamin Torrecillas

3

 

 

19/5 2023 mod Fårevejle BK (H)

Martin Herner Hansen

3

 

 

13/4 2014 mod TFC Odsherred (U)

Magnus Jørgensen

3

 

 

25/8 2018 mod Tuse IF

Nicklas Bech

3

 

 

30/4 2021 mod Herlufsholm GF (H)

Nicklas Bust Kronil

3

1

 

1/6 2021 mod NFB (U)

Benjamin Hansen

2

 

 

10/5 2014 mod Karlslunde IF (U)

Christian Dalgaard

2

 

 

10-10-2015 mod Herlufsholm GF (U)

Christian Øie Sørensen

2

 

 

21/10 2023 mod Raklev GI (U)

Frederik Frimann

3

 

 

1/6 2024 mod BK Friheden (U)

Hjalte Stærk Speak

2

1

 

30/4 2022 mod Holbæk B&I (H)

Jacob Jørgensen

2

 

 

25/8 2018 mod Tuse IF (H)

Karl Erik Østergaard Andersen

2

 

 

12/5 2023 mod Tune IF (U)

Lasse Hedegaard Nielsen

2

 

 

11/10 2014 mod RB 1906 (U)

Magnus Gindeberg

2

 

 

16/8 2014 mod Hvalsø IF (H)

Niklas Fabäck Hansen

2

1

 

27/8 2022 mod B.73 Slagelse (U)

Villads Olsson

2

 

 

14/10 2018 mod Ringsted IF (H)

Alvaro Antonio

1

 

 

13-8-2016 mod DMI (H)

Anders Dybig

1

 

 

22/10 2016 mod TFC Odsherred (U)

Anders Heinz

1

 

 

28/8 2021 mod Svebølle BI (U)

Andreas Olsen

1

 

 

27/10 2018 mod Nykøbing FC (H)

Elisio Caetano

1

 

 

11/6 2022 mod Ørslev GIF (U)

Flemming G. Nielsen

1

 

 

21/8 2015 mod Næstved IF (U)

Gabriel Vennemus El Hussainy

1

 

 

23/4 2022 mod Frem Bjæverskov (U)

Gustav Holst Pedersen

1

 

 

9/9 2022 mod TFC Odsherred (U)

Kim Hansen

1

 

 

31/5 2014 mod Brøndby IF

Loic Clement

1

 

 

17/8 2019 mod Gørslev IF (H)

Mathias Mosegaard

1

 

 

30/4 2022 mod Holbæk B&I (H)

Michael Gynther

1

 

 

2/5 2015 mod Holbæk B&I (U)

Mikkel Vognbjerg

1

 

 

20/8 2016 mod RB 1906 (U)

Noah Nimand

1

 

 

1/6 2024 mod BK Friheden (U)

Rasmus Winther Svendsen

1

 

 

18/8 2018 mod Køge Nord FC (U)

Ronnie O. Rasmussen

1

 

 

13/8 2021 mod Hvalsø IF (U)

Valdemar Rath-Andersen

1

 

 

1/6 2024 mod BK Friheden (U)

 

Luk