Fornem reklame for Børn til Bold i Køge Boldklub

Før jul kom et reportagehold fra Dansk Idræts-Forbund – DIF – til Spar Nord Arena i Hal 3 i Køgehallerne, hvor formålet med besøget var at kigge nærmere på og lave en historie til Idrætsbladet om succesen "Børn til Bold" i Køge Boldklub – fodbold og leg for piger og drenge fra årgang 2019-2022.
Her hygger glade børn sig med masser af bold og leg, under kyndig ledelse af træner Nicolai Nøddebo, assisteret af en række af klubbens egne unge mennesker som går med tanker om at prøve at gå trænervejen, og her får de en rigtig god start på et forhåbentligt mange gode år som fodboldtræner. Trænerteamet får desuden assistance fra forældre og bedsteforældre til at få afviklet træningen til glæde for alle.
DIF-folkene fik et rigtigt flot resultat ud af deres besøg i Spar Nord Arena – nemlig et hele 4-siders indlæg i DIF-magasinet "Idrætsliv" (siderne 30-33).
Magasinet Idrætsliv har eksisteret i mere end 100 år – magasinet har rødder helt tilbage til 1922, hvor DIF første gang udgav tidsskriftet "Officielle meddelelser".
Idrætsliv blev i sin nuværende form og navn grundlagt i 1951.
Magasinet kommer både omkring bredden og den absolutte elite i det danske idræts- og foreningsliv, og vi interviewer de aktive, frivillige, foreningsledere og idrættens superstjerner.
I dag udkommer Idrætsliv i et oplag på cirka 15.000 eksemplarer og sendes ud til alle formænd for DIF's næsten 9.000 idrætsforeninger. Derudover modtager specialforbund, haller, klubhuse, beslutningstagere i stat, regioner
og kommuner magasinet fast.
Læs mere om "Børn til Bold" i Køge Boldklub her.
Se nogle af de herlige fotos, som DIF's fotograf Lars Møller fik med fra besøget i Spar Nord Arena i Køge, og som vi er glade for at have fået mulighed for at viderebringe her på klubbens hjemmeside.
Så er der scoret - igen ...!
Der lyttes intenst, mens træner Nicolai Nøddebo kommer med gode råd. (Foto: Lars Møller, DIF).
Bolden klæbet til fødderne - og sutten lige i munden. Hos Børn til Bold er der noget for alle. (Foto: Lars Møller, DIF).